Samochodowy fan

Druk 3D w motoryzacji

Druk 3D w motoryzacji ma bardzo duże znaczenie dla dalszego rozwoju ludzkości. Motoryzacja to jedna z głównych gałęzi przemysłu. Wielu z nas podróżuje, zatem przyda się jeszcze sprawniejsza komunikacja i wiele udogodnień. Druk 3D sprawdza się w wielu dziedzinach i w motoryzacji ma wiele zastosowań. Dzięki temu zyskują coraz większą popularność.

Warto przeczytać poniższy artykuł, aby dowiedzieć się jaką rolę pełni druk 3D w motoryzacji, jakie materiały można stosować, jakie są korzyści wynikające z używania druku trójwymiarowego. Czekamy też na Wasze opinie!

Zapraszamy do lektury!

Jaką rolę pełni druk 3D w motoryzacji?

Druk 3D w motoryzacji polega na tym, że dany projekt tworzony jest ze specjalnych materiałów w formie trójwymiarowego modelu. Polega to na utwardzaniu materiału kolejnych warstw, które się na siebie nakładają. Możemy tworzyć projekty, o dowolnym kształcie i zastosowaniu.

Początkowo tworzono małej wielkości prototypy. Następnie przeszliśmy do pełnowartościowych projektów. Nie musimy już zwracać uwagi na wielkość i materiał. Jest wiele dostępnych modeli drukarek 3D, które można dostosować do danej branży.

Druk 3D w motoryzacji
Druk 3D w motoryzacji

Materiały wykorzystywane do druku 3D w motoryzacji

Materiały wykorzystywane do druku 3D w motoryzacji powinny być niezwykle wytrzymałe, ale i jednocześnie lekkie. Obecnie na rynku mamy wiele różnych tworzyw, różnej wielkości, w zależności od tego, jaki projekt chcemy wykonać. Najpopularniejszy dla początkujących jest ABS w różnych kolorach. Jest też PEN, PET-G czy PLA, filamenty poliwęglanowe, żywica światłoutwardzalna, metal czy Nylon.

ABS to obecnie najczęściej spotykany materiał, gdyż jest niezwykle trwały, ale też termoplastyczny, przy dość niskim koszcie, w porównaniu z innymi tworzywami. Filamenty Nylonowe, czyli poliamidowe są bardzo popularne, ze względu na swoją wytrzymałość i odporność na ścieranie. Są też niezwykle elastyczne i mają niską wagę. Przez co idealnie nadają się jako elementy zastępcze. Często wykorzystuje się je także do tworzenia detali.

Zastosowanie druku 3D w motoryzacji

  • przemysł samochodowy,
  • transport szynowy,
  • branża produkcyjna.

Przemysł samochodowy w druku 3D w motoryzacji

Zastosowanie druku 3D w motoryzacji wiąże się z przemysłem samochodowym i ma szerokie zastosowanie. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, początkowo tworzono tylko małe prototypy. Jednak wraz z rozwojem zaczęto poszerzać zastosowanie. Teraz druk 3D wykorzystuje się też do produkcji części zamiennych, tak, aby zmniejszyć wagę pojazdu. To też znacznie przyspiesza naprawę pojazdu. A także nie produkujemy takich strat materialnych. Dzięki produkcji za pomocą druku 3D w motoryzacji można tworzyć wyposażenia samochodów specjalnych, jak wozy policyjne czy karetki. Ale z czasem też części końcowe samochodów wyścigowych.

Transport szynowy w druku 3D w motoryzacji

Alternatywą do samochodów są pociągi, a więc warto wspomnieć o druku 3D w tej branży. Choć nie jest to jeszcze tak popularne, jak w przemyśle samochodowym, to i tutaj zyskuje coraz więcej miłośników. Pozwala drukować dobrej jakości produkty, w stosunkowo niewielkim czasie. Zwykle nie potrzebujemy dużej ilości danego produktu, przez co koszt wytworzenia znacznie wzrasta. Dzięki druku 3D w motoryzacji będzie można przyspieszyć dostawy i montaż.

Branża produkcyjna w druku 3D w motoryzacji

Również w branży produkcyjnej potrzebny jest druk 3D w motoryzacji. Zakłady produkcyjne i fabryki są w stanie wiele zyskać. To, że zmniejszy się czas produkcji, doprowadzi do tego, że są w stanie więcej wyprodukować, czyli więcej zarobić. Przy jednoczesnym zachowaniu dobrej jakości i nie wytwarzaniu aż tylu stratnych odpadów. Plusem jest też to, że druk 3D w motoryzacji pozwala drukować z materiałów,które są bardziej odporne na wysoką temperaturę czy środki chemiczne i są bardziej plastyczne. Możemy pozwolić sobie na wyjątkowe projekty, których nie można by stworzyć inaczej.

Pierwsze pojazdy z druku 3D

Branża motoryzacyjna doczekała się wydruku, nie tylko części ale nawet prawie całego pojazdu! Wiele pojazdów nazywa się „autem z drukarki 3D”, choć w praktyce nie powstał żaden pojazd całkowicie stworzony z druku trójwymiarowego. Mimo to, jest wiele projektów, które w większości korzystały z druku 3D do stworzenia modelu i wychodzi im to na prawdę imponująco.

Pierwszym autem, gdzie wykorzystano druk 3D w motoryzacji był Urbee. To dwuosobowy pojazd hybrydowy na trzech kołach. Drukarka 3D posłużyła do stworzenia całej karoserii i wszystkich szyb. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć futurystyczny styl auta.

Innym przykładem jest Shuya. Chińskie auto, które kosztuje tyle, co dobry rower. A to wszystko dzięki druk 3D w motoryzacji. Cena wszystkich materiałów wyszła na prawdę niewiele, więc i samochód jest nie drogi. Jest dwuosobowy i elektryczny. Jedyny minus jest taki, że nie ma dachu. Swoją prędkość potrafi rozwinąć do 40 km/h.

Strati to auto wydrukowane w około 2 dni i nie ma w nim więcej jak 50 sztuk. Druk 3D wykorzystano do stworzenia karoserii, deski rozdzielczej i foteli. Elementy wykonano z włókna węglowego. Jest również dwuosobowy i elektryczny. Maksymalna prędkość to 60 km/h.

Korzyści wynikające z druku 3D w motoryzacji

Możliwości druku 3D w motoryzacji są dopiero od niedawna wykorzystywane. Jednak rozwijają się na tyle intensywnie, aby można było na każdym etapie z nich korzystać. Nie tylko protokoły, ale też teraz już produkcja części zamiennych czy nawet elementów finalnych. Druk 3D sprawdzi się podczas weryfikacji designu czy montażu. I to wszystko dzięki lekkim materiałom, które są jednocześnie bardzo wytrzymałe. Co za tym idzie specjalne materiały pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas produkcji, ale i pieniądze. Koszty produkcji i odpadów znacznie się zmniejszają. Jak widzimy jest wiele korzyści.

Nie należy zapominać o tym, że dzięki druku 3D w motoryzacji jesteśmy w bardzo łatwy sposób odwzorować dany przedmiot i wydrukować go kilka razy, w takiej samej postaci. Bez zniekształceń, czy wykorzystując ciężkie do uzyskania w inny sposób wzory. Zapewnia nam niezwykłą precyzję wydruku. To oznacza też, że możemy w każdej chwili dodrukować potrzebne elementy, co będzie znacznie tańsze, niż tworzenie czegoś od nowa. Bowiem projekty z druku mogą by przez nas bezpiecznie przechowywane.

Perspektywy rozwoju druku 3D w motoryzacji

Rozwój druku 3D w motoryzacji następuje dynamicznie. Już w bardzo wielu gałęziach stosuje się druki trójwymiarowe. Zapowiada się, że jeszcze więcej gałęzi i branży będzie z tego korzystać. Drukarki 3D wykorzystują nie tylko dobrej jakości materiały, ale też potrafią wykonać niezwykle skomplikowane wzory w ten sam sposób. To może dużo zdziałać. Także pod względem designu. Bądźmy przygotowani na nowości, które z czasem wejdą w nasze życie. Rynek druku 3D w motoryzacji dynamicznie się powiększa, tworząc coraz to nowsze rozwiązania i ulepszenia. Z czasem projekty staną się jeszcze bardziej wytrzymałe. To nadzieja do rozwoju ludzkości.

Druk 3D w motoryzacji – opinie

Jakie są Wasze doświadczenia z drukiem 3D w motoryzacji? Mieliście już okazję o tym słyszeć, a może i też widzieć? Być może samo korzystaliście z takiej usługi przy naprawie własnego samochodu? Co sądzicie na ten temat? Czy druk 3D w motoryzacji to przyszłość czy raczej zagrożenie? Koniecznie dajcie znać, jakie są Wasze opinie! Czekamy w sekcji komentarzy.

Strona główna » Druk 3D w motoryzacji

2022-06-30 06:34:07

Sprawdź inne produkty w 2022:

« Przewóz konia samochodem || Heder do kombajnu »

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

  • Nawigacja 7 cali
  • Fotelik samochodowy dla 3 latka
  • Heder do kombajnu
  • Druk 3D w motoryzacji
  • Przewóz konia samochodem
Blog 2022 ©