Przewóz konia samochodem to tylko skrót myślowy, ponieważ nigdy i pod żadnym pozorem nie powinniśmy przewozić konia w nieprzystosowanym do tego pojeździe, czy to w samochodzie osobowym, czy w większym busie. Nawet, jeżeli jest to źrebak. To jednak wcale nie znaczy, że mając tylko swój samochód, jesteśmy skazani na porażkę i nie damy rady poruszać się po kraju, a nawet po innych państwach z naszym zwierzakiem. Obecnie mamy do tego odpowiednie narzędzia.
Czego potrzebujemy i jak wygląda przewóz konia samochodem? O jakie formalności musimy zadbać oraz jak przygotować zwierzę do tego przedsięwzięcia? Zostańcie z nami, a sprezentujemy Wam garść porad i praktycznych informacji.
Po co nam przewóz konia samochodem?
Nie oszukujmy się, większość właścicieli koni prędzej czy później zderzy się z problemem przewozu konia samochodem. Najczęściej jest to wtedy, gdy wyruszamy na zawody jeździeckie. Czasem zdarza się, że koń potrzebuje specjalistycznych badań i konsultacji w odległych klinikach weterynaryjnych, wtedy również trzeba go jakoś dostarczyć. Równie popularną sytuacją jest ta, gdy sprzedajemy naszego konia lub kupujemy nowego – rzadko robimy to na tyle blisko domu, by przewóz konia samochodem nie był konieczny.

Jak wygląda przewóz konia samochodem?
Czasy prowizorycznych rozwiązań już dawno za nami, a za przewóz konia samochodem w sposób niezgodny z przepisami możemy otrzymać solidny mandat. I nic dziwnego, w końcu zwierzę to nie towar, a czująca istota, która potrzebuje transportu w odpowiednich warunkach, by nie stała jej się krzywda. Do przewozu konia samochodem służą więc odpowiednie pojazdy.
Jakie rozwiązania mamy tu na myśli? Najtańszym i najprostszym sposobem jest bukmanka, czyli mała przyczepa samochodowa dla konia. Nawet niektóre samochody osobowe mogą zostać do niej zapięte, oczywiście jeśli są wyposażone w hak. Pamiętajmy jednak, że zestaw taki nie może przekroczyć 3,5 tony, dlatego przy więcej niż jednym koniu lub ciężkim samochodzie najczęściej będziemy musieli wyposażyć się dodatkowo w prawo jazdy B+E. Zwracajmy też uwagę na maksymalną wagę przyczepy, która może być ciągnięta przez nasz samochód – znajdziemy ją w dowodzie rejestracyjnym.
Bukmanka to mały i tani sposób na przewóz konia samochodem, polecany zwłaszcza na krótsze trasy. Przy większym budżecie oraz wymaganiach co do komfortu podróży, zdecydujemy się raczej na koniowóz. To duży pojazd do przewozu koni, w którym może podróżować nawet kilka zwierząt. Najbardziej zaawansowane rozwiązania przewidują nawet miejsce do noclegu dla ludzi, coś na kształt przyczepy kempingowej – dzięki temu nie musimy płacić za hotel.
Usługi przewozu konia samochodem
Przyczepa do przewozu konia samochodem lub koniowóz to dla większości właścicieli dość duży wydatek, często przekraczający ich możliwości. Zwłaszcza jeśli mają posłużyć tylko sporadycznie, nie chcemy wydawać kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy za tę przyjemność. Możemy jednak bukmankę lub koniowóz wynająć. Jeszcze bardziej przyjaznym wyjściem dla osób bez doświadczenia w przewozie konia samochodem są firmy świadczące podobne usługi. Pomogą nam dopełnić formalności i dopilnują wszystkiego za nas.
Jak przygotować się do przewozu konia samochodem?
Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzemy, musimy pamiętać, że koń jest żywą, czującą i reagującą istotą, a nie towarem, który bez problemu załadujemy do pojazdu. Często ma on w sobie duże pokłady lęku i nieprzyzwyczajony, może nie chcieć wejść na przyczepę. Musimy go odpowiednio przygotować. Najlepiej gdyby udało nam się postawić bukmankę na pastwisku, tak by koń mógł się z nią zapoznać.
Wewnątrz ukryjmy smakołyki, dzięki którym przewóz konia samochodem będzie mu się kojarzył pozytywnie. Ćwiczmy też wchodzenie i wychodzenie przyczepy, unikając przy tym stosowania kar cielesnych, zamiast nich stosujmy warunkowanie pozytywne, czyli nagrody i pochwały. Ostatnim etapem przygotowania zwierzęcia do przewozu konia samochodem jest zabezpieczenie go tuż przed podróżą.
Akcesoria do przewozu konia samochodem
No właśnie, przejdźmy do akcesoriów, które pomogą zapewnić nam bezpieczny przewóz konia samochodem. Chociaż jest to zwierzę duże, to wszyscy właściciele wiedzą, że jednocześnie cechuje je duża wrażliwość fizyczna. Z pomocą przychodzą nam więc producenci, którzy oferują specjalne ochraniacze na najbardziej newralgiczne części ciała konia.
Do najważniejszych należą:
- Ochraniacze na nogi, kaloszki, owijki,
- Ochraniacze na ogon, który zwierzę może uszkodzić, ocierając się zadem o ścianę przyczepy,
- Specjalne uwiązy transportowe,
- Derka zabezpieczająca przed wpływem wahającej się temperatury,
- Apteczka dla konia w razie nagłej sytuacji.

Przewóz konia samochodem a formalności
Jeśli nie czujemy się zbyt komfortowo z zabezpieczaniem dokumentacji, najlepiej zlecić to firmie, która podpiera się bogatym doświadczeniem. W razie policji musimy bowiem przedstawić szereg dokumentów, takich jak stosowne prawo jazdy i ukończenie kursu dotyczącego przewozu konia samochodem przez kierowcę, paszport zwierzęcia czy opinię lekarza weterynarii. Kiedy przewóz odbywa się za granicę lub trwa dłużej niż osiem godzin, lista dodatkowo się wydłuża – najlepiej skompletować ją tuż przed podróżą, na podstawie najbardziej aktualnych przepisów.
Przewóz konia samochodem – informacje praktyczne
Jeśli nie zdecydowaliśmy się na usługi firmy i wszystko organizujemy na własną rękę, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzięki temu oszczędzimy sobie kłopotów, a zwierzęciu niepotrzebnego cierpienia. Pamiętajmy, by prowadzić spokojnie – nie musimy jechać z maksymalną dozwoloną prędkością, a każdy manewr powinniśmy wykonywać bardzo powoli i łagodnie.
Kiedy zaniepokoją nas odgłosy z wnętrza przyczepy, pamiętajmy, by zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i sprawdzić, czy żadnemu zwierzęciu nie stała się krzywda. Zapewnijmy koniom siano oraz wodę, a także, przy dłuższej podróży, niezbędną ilość przerw. Najlepiej, by można było wyprowadzić w tym czasie konia na świeże powietrze. Uważajmy na to jednak, jeśli jest spocony, gdyż może łatwo się zaziębić – w takim przypadku przykryjmy go derką.
Jeśli chcesz transportować konia samochodem to warto zajrzeć do sklepu jeździeckiego https://zabookuj.pl/akcesoria/dla-konia/ i wybrać odpowiednie akcesoria dla konia.
Przewóz konia samochodem – informacje praktyczne
Przewóz konia samochodem może się wydawać skomplikowany i taki jest w istocie – pamiętajmy przecież, że mamy do czynienia z żywym organizmem, za który jesteśmy odpowiedzialni. Czasem nie warto ryzykować dla oszczędności, które w dłuższej perspektywie mogą nam się odbić czkawką. Kiedy nie jesteśmy czegoś pewni, nie unośmy się dumą i skonsultujmy to z osobami o większym doświadczeniu: czy to naszym weterynarzem, czy firmą świadczącą usługi przewozu konia samochodem.
2022-05-21 15:48:21